iranemb-berlin

محمد جواد ظريف مهمان آقاي فرانك والتر اشمايل ماير وزير امور خارجه المان شد

محمد جواد ظريف مهمان آقاي فرانك والتر اشمايل ماير وزير امور خارجه المان شد

 

 

به دنبال اقدامات پسا برجامي و ديدار و گفتگوهاي وزير امور خارجه كشورمان با كشور هاي مختلف اين بار وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران مهمان وزير امور خارجه جمهوري فدرال المان شد.

درچارچوب رايزني‌هاي منظم شكل گرفته ميان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري فدرال آلمان، جناب آقاي دكتر ظريف وزير امور خارجه ايران به دعوت رسمي همتاي آلماني خود جناب آقاي فرانك والتر اشتاين ماير، عصر چهارشنبه مورخ ٢٦ خرداد وارد برلين شد و در توقف چند ساعته خود ضمن ملاقات و گفتگو با وزير خارجه آلمان، در ضيافت افطار آقاي اشتاين ماير كه به افتخار ايشان و هيأت همراه ترتيب داده شده بود، شركت نمود.


طرفين در اين ملاقات كه در محل ساختمان تاريخي ميهمان‌سرا و آكادمي وزارت خارجه آلمان برگزار شد، در خصوص مسايل مختلف مورد علاقه از جمله روابط في‌مابين، روند اجراي برجام و موضوعات منطقه از جمله آخرين وضعيت سوريه و عراق به تبادل نظر پرداختند.


وزراي خارجه ايران و آلمان پيش از آغاز افطار با حضور در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به همگرايي ديدگاه‌هاي دو كشور در خصوص مسايل منطقه، از روند روبه‌رشد روابط دوجانبه در تمامي ابعاد ابراز خرسندي نمودند. جناب آقاي دكتر ظريف با اشاره به وضعيت خطير منطقه و ضرورت مقابله همه جانبه با گروههاي تروريستي، اراده واقعي جامعه جهاني در قطع شاهرگ هاي حياتي لجستيكي و مالي اين گروههاي افراطي را شرط مبارزه واقعي و شكست تروريست‌ها دانست. ايشان همچنين تاكيد نمود كه حل پايدار بحران منطقه خاورميانه مستلزم راه حلي سياسي است.

براي اطلاع از آخرين اخبار و رويداد ها به سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۱:۲۹ توسط:iranemb-berlin موضوع:

گروه جوانان شوراي آلماني روابط خارجي با سفير جمهوري اسلامي ايران ديدار كردند

گروه جوانان شوراي آلماني روابط خارجي با سفير جمهوري اسلامي ايران ديدار كردند

 

 

گروه جوانان عضو شوراي آلماني روابط خارجي با كارشناسان سفارت برلين و آقاي ماجدي سفير ايران در آلمان ديدار كردند.  در اين ديدار جوانان عضو شوراي آلماني روابط خارجي موسوم به (DGAP) كه در روز  روز سه‌شنبه ٢٥ آبانماه ١٣٩٥ در برلين برگزار شد،  پيرامون روابط ايران و آلمان، اتحاديه اروپايي و تحولات منطقه خاورميانه بحث و تبادل نظر شد و سئوالاتي مطرح و آقاي ماجدي رئيس سفارت ايران در برلين به آنها پاسخ دادند.

 در اين ديدار ضمن تبيين رويكرد سفارت ايران در زمينه طراحي پروژه‌هاي مشترك اقتصادي-فرهنگي در چارچوب خواهرخواندگي شهرهاي ايران و آلمان، يك فيلم كوتاه با موضوع ظرفيت‌هاي گردشگري ايران به نمايش گذاشته شد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۱۳:۱۷ توسط:iranemb-berlin موضوع:

حضور ايران در جشنواره فيلم هاي كوتاه سلولارت

حضور ايران در جشنواره فيلم هاي كوتاه سلولارت

 

 

جمهوري اسلامي ايران مهمان ويژه هيجدهمين جشنواره فيلمهاي كوتاه سلولارت (Cellu l’art) بود. اين جشنواره در تاريخ  ۲۵ لغايت ۳۰ آوريل ۲۰۱۷ (۶ لغايت ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶) در شهر ينا در آلمان برگزار گردد.

در طي اين جشنواره كه آثار هنرمندان بسياري از اقصي نقاط دنيا به نمايش درآمد ، با هماهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين و برگزارگنندگان، نزديك به پنجاه فيلم‌ كوتاه از كارگردان‌هاي ايراني در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي، مذهبي و غيره در جشنواره مذكور به نمايش گذاشته شد.

توضيحات بيشتر در خصوص جشنواره سلولارت در وبسايت آن به آدرس زير در دسترس است:

www.cellulart.de

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۱:۲۶:۱۰ توسط:iranemb-berlin موضوع:

كميته هاي ملي المپيك ايران و آلمان تفاهم نامه همكاري با همديگر امضا كردند

كميته هاي ملي المپيك ايران و آلمان  تفاهم نامه همكاري با همديگر امضا كردند

 

 

رئساي كميته هاي ملي المپيك ايران و آلمان در نشستي كه با هماهنگي سفارت ايران در برلين برگزار شده بود با همديگر ديدار به بحث و تبادل نظر پرداختند و در انتها با امضا تفاهم نامه اي  براي همكاري هاي دوطرفه توافق كردند.

در اين يادداشت تفاهم بر اراده طرفين جهت ارتقاي روابط موجود و نيز بر ضرورت پيروي از منشور المپيك به عنوان مجموعه قوانين ناظر بر فعاليت جنبش المپيك و ارزش‌هاي اخلاقي در ورزش تاكيد شده است. طرفين همچنين توافق نموده‌اند در زمينه مبارزه با دوپينگ كه بطور واضح اصول اخلاقي تصريح شده در مفاهيم المپيك را نقص مي كند، همكاري كنند.

همكاري‌هاي فني، تبادل مربي و استفاده از تجربيات ورزشي در رشته هاي مختلف، برگزاري اردوهاي تمريني براي تيم‌هاي مختلف ورزشي و كلاس‌هاي آموزشي و مربيگري در چارچوب تنظيم شده توسط كارشناسان ورزشي دو كشور از مفاد اين يادداشت تفاهم همكاري است.

كميته ملي المپيك آلمان در چارچوب برنامه‌هاي بين‌المللي وزارت خارجه آلمان، تجربيات مربيان آلماني را در اختيار ايران قرار خواهد داد و جهت شركت كارشناسان ورزشي ايران دردوره‌هاي آموزشي در آلمان در رشته‌هاي دو و ميداني و فوتبال تسهيلات لازم را براي كميته ملي المپيك ايران فراهم خواهد نمود.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۳:۰۷:۲۱ توسط:iranemb-berlin موضوع:

ايران و آلمان با هم تفاهم نامه كنسولي براي اسان تر شدن شرايط ويزا امضا كردند

ايران  و آلمان با هم تفاهم نامه كنسولي  براي اسان تر شدن شرايط ويزا امضا كردند

 

 

سند تفاهم‌نامه كنسولي ميان ايران و آلمان  به منظور اسان تر شدن شرايط ويزا و ورود و خروج تجار و بازرگانان و دانشجويان و اساتيد دانشگاهي و ... در تاريخ ٥ مرداد ١٣٩٥ توسط مديران كنسولي وزارات خارجه‌ دو كشور در برلين به امضا رسيد.

طرفين در ديداري كه به همت سفارت ايران در برلين برنامه ريزي شده بود تفاهم نامه اي را به امضا رساندند. در اين سند در خصوص ارائه تسهيلات بيشتر  كنسولي براي اتباع كشور مقابل از جمله صدور رواديد كثير المسافره با اعتبار طولاني مدت براي بازرگانان و سرمايه گذاران و تسريع در صدور رواديد براي دانشجويان، اساتيد دانشگاهها و نخبگان علمي و فرهنگي كشور مقابل توافق كردند. بر اساس سند مذكور همچنين در زمينه گسترش همكاري ميان پليس دو كشور در امر مبارزه با تروريسم، جنايات سازمان يافته، قاچاق انسان و مواد مخدر، رسيدگي به امور زندانيان و همكاري در زمينه بازگشت داوطلبانه پناهندگان تفاهم گرديد.

قرار است اجلاس بعدي كنسولي ايران و آلمان سال آينده ميلادي در تهران برگزار گردد. 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۴۸:۰۳ توسط:iranemb-berlin موضوع:

تعزيه در قاره سبز به همت سفارت ايران در برلين

تعزيه در قاره سبز به همت سفارت ايران در برلين

 

 

 

با تلاش و رايزني هاي فرهنگي سفارت ايران در برلين قرار است از 13 مهر ماه نمايش فرهنگي، مذهبي و اسلامي تعزيه به سبك تعزيه قزوين در آلمان و لهستان اجرا شود.

سيد علي موجاني ، رايزن فرهنگي ايران در سفارت برلين ضمن تاييد اين خبر گفت: قرار است اين نمايش به سرپرستي سيف الله شكري در المان و لهستان اجراهايي داشته باشند. براي اينكه اين اتفاق مبارك رخ دهد سفارت ايران در برلين ، انستيتو حافظ و زايطن فررهنگي ايران در المان  و كنسولگري ايران در هامبورگ با هم همكاري كرده  و مقرر شده اين مراسم در شهر هاي برلين و هانبورگ و فرانكفورت اجرا شود.

ايشان اظهار داشتند اين برنامه قرار است 10 روز هم براي ايرانيان مقيم آلمان و هم در مراسم رونمايي از كتاب مقتل الحسين  در نمايشگاه بين المللي كتاب فرانكفورت  براي عموم مردم اجرا خواهد شد.

رايزن فرهنگي  سفارت ايران در برلين اظهار داشت: در تلاش هستيم تا با همكاري رايزن فرهنگي ايران در ورشو لهستان برنامه هاي مشابهي هم در اين كشور داشته  باشيم.

قرار است تعزيه خواني در آلمان به زبان فارسي باشد ولي در لهستان اين برنامه ترجمه لهستاني هم خواهد داشت.

سيف الله شكري به عنوان سرپرست گروه تعزيه قزوين و  پژوهشگر موسيقي سنتي و آييني و تعزيه هم اظهار داشت: در پنج سال گذشته برنامه هايي در خارج از كشور داشته ايم و اين اولين بار است كه با همت سفارت برلين در اروپا اجرا خواهيم داشت.

وي در خصوص تعزيه خوانان اين مراسم گفت: خود بنده به عنوان سرپرست گروه انجام وظيفه خواهم كرد ولي سه نفر ديگر از اساتيد تعزيع خواني سبك قزوين آقايان استاد محمد بخشي نيا، امير صفري و محسن گيوه گش اين مهم را تقبل كرده اند.

 

تعزيه هنري ايراني و شيعي

شكري اذعان داشت كه تعزيه تنها هنر و تئاتر خاص مردم شيعه و ايران است و در كشور هاي ديگر اگر هم باشد خيلي ابتدايي و الگو گرفته از ايرانيان است.

وي هدف از اجراي اين مراسم با هماهنگي سفارت ايران در برلين را معرفي هنر  و جنبه هاي خاص اين مراسم به مجامع علمي دنيا  و اروپا دانست.  موسيقي تعزيه يكي موسيقي سنتي و اييني ايران و متعلق به 500 سال پيش است كه اصيل ، فاخر و بكر باقي مانده است. ضمن اينكه تعزيه هنري برگرفته از نقالي، پرده خواني ، شمايل گرداني و مينياتور است.

شكري برنامه تعزيه خواني در المان و لهستان را اينگونه بيان كرد كه در 13 مهر ماه به آلمان خواهند رفت  و 10 روز در اين كشور حضور خواهند داشت كه هفت روز اجرا و سخنراني خواهند داشت و پس از آن به لهستان خواهند رفت.

وي در پايان اين سنت و هنر ايراني را ارج نهاد و گفت: سن تعزيه خواني هر روز بالاتر مي رود و نياز است عده اي از جوانان جاي اين تعزيه خوانان را بگيرند. اما متاسفانه جايي وجود ندارد تا اين هنر آموزش داده شود.

 

 

 

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۴:۳۶:۴۲ توسط:iranemb-berlin موضوع:

ايرانيان خارج از كشور با اين طرح با ميهن باز مي گردند

ايرانيان خارج از كشور با اين طرح با ميهن باز مي گردند

 

  طرح تسهيل ورود ايرانيا نخارج از كشور تصويب شد. اين طرح از تاكيدات رياست جمهوري روحاني بود كه آقاي قشقاوي تاييد تصويب اين طرح را اعلام كردند.

 

حسن قشقاوي، معاون پارلماني، كنسواي و امور ايرانيان وزير خارجه كه صبح امروز در سالن علامه جعفري وزارت امور خارجه در نشست خبري حضور داشت با بيان اين كه طرحي تحت عنوان تسهيل ورود ايرانيان به داخل كشور تصويب شده است خاطرنشان كرد: اين طرح از دستورات اكيد رييس‌جمهور بود كه حاصل جلسات نهادهاي ذيربط با مشاركت وزارت امور خارجه بوده و سرانجام تصويب شد.

 
وي ادامه داد: همه هموطنان خارج از كشور با مراجعه به نمايندگي‌هاي وزارت خارجه مي‌توانند درخواست گذرنامه و يا برگه جايگزين براي ورود به ايران داشته باشند.

 
قشقاوي خاطرنشان كرد: به همه گفته‌ايم كه بدون توجه به اسناد اقامتي آن‌ها مي‌توانند برگه ورود ارائه دهند و به محض آنكه سندي از سوي فرد كه نشانه‌ ايراني بودن او باشد ارائه شود نمايندگان ما موظف هستند گذرنامه يا اسناد مطابق با آن را ارائه دهند.

 
معاون وزير امور خارجه با بيان اين كه هموطنان ما مي‌توانند به محض ورود به كشور با ارائه سندي كه ايراني بودن آن‌ها را نشان دهد مجوز ورودبه كشور را دريافت كنند افزود: آن‌ها از اين طريق مي‌توانند ورود آساني داشته باشند و هيچ نيازي به بررسي در خارج از كشور نيست. آنها به راحتي مي‌توانند وارد كشور شوند و هيچ برگه و يا سندي درباره‌ اسناد اقامتي آن‌ها از سوي ناجا يا ساير ارگان‌ها خواسته نمي‌شود. بنابراين هر سندي كه نشان دهد فرد ايراني است براي دريافت گذرنامه و ورود به كشور كفايت مي‌كند.
 

قشقاوي با اشاره به مثبت بودن تلاش‌هاي وزارت خارجه در آزادي زندانيان گفت: با 28 كشور نشست‌هاي منظم كنسولي داريم و به 42 كشور 3 موافقت‌نامه معاضدت قضايي در امور مدني و كشوري و همچنين انتقال محكومان و استرداد مجرمين را ارائه داديم كه برخي از آنها مانند تركمنستان آن را امضاء كردند.
 

وي ادامه داد: همچنين با برخي از كشورها موافقت‌نامه نداريم ولي انتقال مجرمين صورت گرفته است مانند انتقال مجرمين ميان ايران و ارمنستان و چين. در رابطه با تركمنستان نيز طي 4 ماه اخير 53 ايراني عفو و آزاد شده‌اند و ما نيز 9 تركمن رابه اين كشور انتقال داديم. علاوه بر اين بايد بگويم 80 درصد زندانيان در خارج از كشور جرم مواد مخدر دارند. در 4 سال اخير تعداد زندانيان مواد مخدر ما در عربستان به صفر رسيده است.

 
معاون وزير امور خارجه با ابراز تاسف از غرق شدن مهاجران غير قانوني ايراني تصريح كرد: ‌90 درصد از افرادي كه از طريق قاچاقچي به خارج از كشور مي‌روند غرق مي شوند.

 
وي ادامه داد : آزاي 600 نفر كه در حدود 40 كشور زنداني بودند حاصل رشد گسترده‌ سفارتخانه‌هاي ما در خارج از كشور است. علاوه بر اين آزادي 13 ايراني مشمول تحريم، (زندانياني كه به دليل تحريم‌ها به زندان افتادند) حاصل نبرد جدي قضايي بين مقام هاي قضايي ايراني و آمريكايي بود كه در اين نبرد هميشه ايران برنده بوده است.

 
قشقاوي با اشاره به مثبت بودن تلاش‌هاي وزارت خارجه در آزادي زندانيان گفت: با 28 كشور نشست‌هاي منظم كنسولي داريم و به 42 كشور 3 موافقت نامه معاضدت قضايي در امور مدني و كشوري و همچنين انتقال محكومين و استرداد مجرمين را ارائه داديم كه برخي از آنها مانند تركمنستان آن را امضاء كردند.
 

وي ادامه داد: همچنين با برخي از كشورها موافقت‌نامه نداريم ولي انتقال مجرمين صورت گرفته است مانند انتقال مجرمين ميان ايران و ارمنستان و چين. در رابطه با تركمنستان نيز طي 4 ماه اخير 53 ايراني عفو و آزاد شده‌اند و ما نيز 9 تركمن رابه اين كشور انتقال داديم. علاوه بر اين بايد بگويم 80 درصد زندانيان در خارج از كشور جرم مواد مخدر دارند .در 4 سال اخير تعداد زندانيان مواد مخدر ما در عربستان به صفر رسيده است.

 
معاون وزير امور خارجه با ابراز تاسف از غرق شدن مهاجران غير قانوني ايراني تصريح كرد: ‌90 درصد از افرادي كه از طريق قاچاقچي به خارج از كشور مي‌روند غرق مي شوند.

 
وي ادامه داد : آزاي 600 نفر كه در حدود 40 كشور زنداني بودند حاصل رشد گسترده‌ سفارتخانه‌هاي ما در خارج از كشور است. علاوه بر اين آزادي 13 ايراني مشمول تحريم ، (زندانياني كه به دليل تحريم‌ها به زندان افتادند) حاصل نبرد جدي قضايي بين مقام هاي قضايي ايراني و آمريكايي بود كه در اين نبرد هميشه ايران برنده بوده است.

 
قشقاوي با اشاره به برگزاري سفر حج عمره گفت: احتمالا از اول تا 10 فروردين ماه سفر عمره گذاران را به عربستان نخواهيم داشت.

 
وي همچنين گفت: در خصوص لغو رواديد با كشورهاي همسايه مشكلي نداريم به جز همسايگان شرقي كه نمي‌توانيم مانند ساير همسايگان آنها را دنبال كنيم كه آن هم به دليل عرض اين كشورها است.
 

وي ادامه داد: براي دانشجويان خواهان ادامه تحصيل در رشته‌هايي كه تحريم بودند و همچنين ارسال ارز براي آنها به خارج از كشور نيز فعاليت‌هاي خوبي داشتيم و درباره‌ي مشكلات به وجود آمده براي دانشجويان مشغول تحصيل در نروژ نيز فعاليت‌هايي صورت گرفت كه مانع اخراج بسياري از آنها شد.
 

قشقاوي در پايان در رابطه با چند صياد ايراني كه در مرز تركمنستان دستگير شده بودند خاطر نشان كرد:‌خوشبختانه هر 4 نفر آنها سالم و آزاد هستند.

براي اخبار بيشتر به سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۴:۲۶:۱۵ توسط:iranemb-berlin موضوع:

در دانشگاه هاي آلمان كرسي شيعه شناسي تاسيس مي شود

در دانشگاه هاي آلمان كرسي شيعه شناسي تاسيس مي شود

 

 

 فضاي نا مناسب اين روز ها و جنگ ها نرم عليه شيعه گسترش علم شيعه شناسي در دنيا را به يك ضرورت مبدل كرده است. بنا بر اين با توجه به  نبود كرسي‌هاي شيعه‌شناسي در كشور آلمان و منطقه آلمان‌زبان ضرروت تاسيس آن در دانشگاهاي اين كشور احساس مي شد. بر اين اساس پس از پيگيرهاي چند ساله و انجام مذاكرات طولاني با دو دانشگاه فرانكفورت و مونستر و با حمايت ها و تلاش هاي سفارت ايران در برلين  بستر لازم جهت تأسيس كرسي مطالعات شيعي با محوريت شيعه دردانشگاه مونستر و نيز كرسي حافظ در دانشگاه فرانكفورت فراهم گرديد.

بر اساس توافقات به عمل آمده ميان دو طرف در چارچوب قرارداد منعقده سه ساله ، در گام نخست، دانشگاه مونستراقدام به ايجاد يك كرسي موقت براي يك استاد مدعو ايراني جهت تعليم و معرفي فرهنگ و تمدن شيعي و ايراني خواهد نمود.

هزينه سالانه اين كرسي 80 هزار يورو در سال برآورد شده است .

اين كرسي از آغاز ژانويه سال 2015 تا پايان سال 2017 به فعاليت خود ادامه خواهد داد و پس از آن، امكان تمديد قرارداد براي مدت دو سال با توافق طرفين وجود دارد.لازم به ذكر است اين كرسي، نخستين كرسي است كه به طور رسمي، موظف به معرفي فرهنگ شيعي مي باشد. به زعم صاحب‌نظران، اين موضوع، واقعه‌اي بسيار مهم در تاريخ تبادلات فرهنگ ايراني ـ شيعي با منطقه آلماني‌زبان به حساب مي‌آيد.

صرف‌نظر از اولين تبادلات علمي ميان اروپا و اسلام كه به روزگار تصرف بخش‌هايي از امپراطوري روم شرقي بازمي‌گردد، نخستين بار در اواخر قرن 18 ميلادي، اولين كرسي شرق‌شناسي در پاريس تأسيس شد. انجمن شرق‌شناسي آلمان نيز در ميانه قرن 19 و در سال 1845 ميلادي تأسيس شد. در تمام اين روزگاران، دو نكته در معرفي اسلام در اروپا قابل مشاهده است؛ نخست معرفي اسلام توسط نمايندگان تمدن اروپايي و دوم معرفي اسلام توسط برادران اهل سنت. يعني از يك سو خود اروپاييان به طور غيرعلمي و سپس در دانشگاه‌ها به طور آكادميك به معرفي درك خويش از اسلام پرداختند و از سوي ديگر، اروپا از زمان عمر بن خطاب تا فروپاشي امپراطوري عثماني، هميشه با اسلام سني مواجه بوده؛ با آن جنگيده، از آن شكست خورده، بر آن پيروز شده و به هر حال تصويري از اسلام در خلال اين جنگ‌ها به دست آورده است.
نبود هيچگونه جايگاه و يا كرسي رسمي شيعه‌شناسي در اروپا، بيانگر اين مطلب است كه شيعيان در معرفي انديشه خويش، سالياني طولاني است كه هيچ امكان و فضايي ندارند و شايد كمترين شناخت از شيعه در اين جامعه وجود داشته باشد، بنابراين راه‌اندازي اين كرسي مطالعات شيعي با محوريت ايران به عنوان اولين گام، از اهميت فراواني برخوردار است كه زمينه‌ساز گام‌هاي بعدي براي معرفي صحيح شيعه در جامعه آلماني‌زبان است.

در سال‌هاي گذشته، برخي كشورهاي مختلف اسلامي ، در تأسيس كرسي‌هاي اسلامي در دانشگاه‌هاي منطقه آلماني‌زبان بسيار كوشيده و در نقاط مختلف، چنين موقعيت‌هايي را ايجاد كرده‌اند. همچنين دولت آلمان از سال 2007 به طور غيررسمي و از سال 2010 رسماً به تأسيس كرسي‌هاي الهيات اسلامي در پنج شهر آلمان اقدام كرده است. در حال حاضر در اين مؤسسات در مجموع حدود يك هزار دانشجو در مقاطع مختلف مشغول تحصيل و حدود 70 استاد، دانشجوي فوق دكتري و دكتري در حال كار هستند. از اين ميان البته تنها دو يا سه نفر شيعه هستند كه در يكي دو مورد، اين انتساب بيشتر نوعي سنت خانوادگي و نه دغدغه يا تعلق فكري است.

 پس از درك ضرورت و فوريت تأسيس كرسي‌هاي مطالعات شيعي، اقدامات لازم براي انجام  مذاكراتي طولاني با دو دانشگاه فرانكفورت و مونستر آغاز گرديد. پس از گذشت يك سال، اين مذاكرات با دانشگاه فرانكفورت به نتيجه رسيد و در گام نخست، اين دانشگاه اقدام به ايجاد يك كرسي موقت براي يك استاد مدعو براي تعليم و معرفي فرهنگ و تمدن شيعي و ايراني تحت عنوان كرسي حافظ، كرد.

براي احراز اين كرسي، چهارده نفر از اساتيد داوطلب از كشورهاي مختلف اقدام كردند كه پس از بررسي‌هاي لازم، كميته انتخاب، به يك مجموعه پنج نفري از افراد حايز صلاحيت رسيد و پس از يك مصاحبه حضوري، پروفسور رضا پورجوادي را براي احراز اين كرسي انتخاب كرد.

پورجوادي در ايران، كانادا و آلمان تحصيل كرده صاحب دو تأليف در انتشارات بريل و بيش از 30 مقاله در مجلات معتبر بين‌المللي است. تخصص پورجوادي، كلام، فلسفه و عرفان شيعه در دوره صفويه، است.

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۱۹:۰۲ توسط:iranemb-berlin موضوع:

پيام تسليت و محكوميا شديد حمله تروريستي به برلين توسط سفارت ايران در برلين

پيام تسليت و محكوميا شديد حمله تروريستي به برلين توسط سفارت ايران در برلين

 

سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين حادثه تروريستي بازار كريسمس برلين را  به شدت محكوم و با مردم و خانواده هاي قربانيان ابراز همدردي كرد.

به گزارش ايسنا، به دنبال اقدام تروريستي در بازار كريسمس شهر برلين كه طي آن تعدادي افراد بي‌گناه كشته و زخمي شدند سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين با حضور در محل حادثه با اهدا شاخه گل ضمن ابراز همدردي با خانواده قربانيان و زخمي‌شدگان مراتب تسليت و انزجار خود را نسبت به اين‌گونه اقدامات غير انساني ابراز داشت.

علاوه بر اين سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين با ارائه بيانيه اي  بر ضرورت همبستگي و اتحاد تمامي ملت‌ها و دولت‌ها در مبارزه بي‌امان با پديده شوم تروريسم تاكيد كرد.

سفارت ايران در ديدار با برخي مقام‌هاي آلماني هم ضمن ابراز مراتب تاثر عميق خود نسبت به اين حادثه تروريستي مراسم جشن شب يلدا به عنوان يكي از نمادهاي فرهنگي ايران را كه از قبل برنامه‌ ريزي شده بود،  را به احترام جان باختگان و زخمي هاي اين حادشه تروريستي لغو كرد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۱:۵۱:۳۵ توسط:iranemb-berlin موضوع:

پياده روي از آخن آلمان تا تهران

پياده روي از آخن آلمان تا تهران

ژيميناست ايراني مقيم المانروسي خارق العاده براي بازگشت به ايران از آخن برگزيده و براي اين كار 573 روز زمان گذاشته تا از آخن آلمان تا تهران را پياده  و همراه با چرخ ژيميناستيك خود طي طريق كند. اكنون نيز تصميم دارد اين چرخ را به موزه هنر هاي معاصر تهران اهدا كند.

شاهين سادات‌الحسيني، ژيمناست و هنرمند ايراني مقيم آلمان كه پس از 33 سال دوري دوباره به ايران بازگشته درباره اقدام خود به تسنيم مي‌گويد: پس از 33 سال فرصت بازگشت به كشورم فراهم شد و اين بازگشت برايم آن‌قدر ارزشمند بود كه تصميم گرفتم آن را به جاي هواپيما با استفاده از وسيله‌اي كه سال‌هاست با آن كار مي‌كنم و به هنرجوهايم آموزش مي‌دهم تجربه كنم: چرخ ژيمناستيك.

او مي گويد: سختي‌ها، تجربه‌ها و لذت‌هاي اين سفر به مراتب از آنچه در تصور داشتم بيشتر بود. از زماني كه شهر آخن آلمان را به مقصد تهران ترك كردم 573 روز مي‌گذرد و اكنون كه به تهران رسيدم قصد دارم چرخه ژيمناستيكم را به عنوان يك ايراني كه براي بازگشت به ايران  از روشي متفاوت را استفاده كرده به موزه هنرهاي معاصر تهران اهدا كنم.

چرخه ژيمناستيك (Wheel gymnastics) دستگاه ورزشي است متشكل از دو چرخ، كه توسط 6 ميله متصل به هم متصل شده‌اند. بسته به جثه ژيمناست، قطر چرخ بين 130 و 245 سانتي‌متر و وزن آن بين 40 و 60 كيلوگرم متفاوت است. چرخه ژيمناستيك Rhönradturnen) ) در سال 1925 توسط اتو فايك در آلمان اختراع شد و يك سال بعد به ثبت رسيد. در سال 1936 اين ورزش در بازي هاي المپيك در برلين به نمايش گذاشته شد اما تا كنون به عنوان يك رشته المپيك شناخته نشده و استفاده از آن در آلمان متمركز شده است.

براي ديدن خبرها و پست هاي مشابه به سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۱:۲۹:۵۳ توسط:iranemb-berlin موضوع: